مسعود زنده‌ روح کرمانی مطرح کرد؛مجموعه عکس، اندیشه عکاس را نسبت به یک موضوع نشان می‌دهد

تاريخ : ۱۳۹۸/۹/۲۵
عکاس برجسته کشور با تأکید بر ضرورت توجه بیشتر به بخش مجموعه عکس نسبت به تک عکس در جشنواره خانه دوست ابراز کرد: این مجموعه عکس است که اندیشه عکاس را درباره موضوعی نشان می‌دهد و به بهتر دیدن کمک می‌کند.

مسعود زنده‌روح کرمانی در حاشیه برگزاری نشست تخصصی «انتخاب عکس با نگاهی به آثار جشنواره سراسری عکس خانه دوست» که بعدازظهر پنجشنبه 21 آذر 1398 در تبریز برگزار شد، راهکارها و نکات لازم در زمینه انتخاب عکس برای شرکت در یک جشنواره، چگونگی کامل‌ کردن ایده‌ها و پروژه‌ها و توجه به تک عکس و مجموعه عکس را بیان کرد.
سخنران نشست حاضر با تأکید بر اینکه هفتمین دوره جشنواره خانه دوست در حال برگزاری است، گفت: بی‌شک این جشنواره با جشنواره‌هایی که تنها یک یا دو دوره برپا شدند، متفاوت است و از این جهت تأثیرگذار بوده و در بین عکاسان نیز شناخته شده است.
زنده‌روح کرمانی ادامه داد: همچنین این جشنواره با برگزاری اردوهای عکاسی توانسته فضایی برای تولید عکس جدید در محورهای موضوعی جشنواره فراهم ‌کند.
وی با اشاره به تعداد بالای آثار رسیده به جشنواره خانه دوست در سال‌های متمادی از سراسر کشور گفت: این جشنواره سطح بالایی در کشور دارد و بی‌شک در طول دوره‌های مختلف رشد کرده است.

 

حفظ خلاقیت هنری در آثار
زنده‌روح کرمانی درباره پیشنهادات خود برای ارتقای سطح جشنواره خانه دوست در دوره‌های بعدی بیان کرد: نباید مجموعه عکس و تک عکس را در یک سطح با یکدیگر ارزیابی کرد و لازم است به مجموعه عکس به عنوان موضوعی جداگانه شخصیت داد.
این هنرمند با اشاره به اینکه تک عکس جایگاه خاص خود را دارد، افزود: همواره این مجموعه عکس است که اندیشه یک عکاس را درباره موضوعی نشان می‌دهد و به بهتر دیدن کمک می‌کند.
وی گفت: جشنواره می‌تواند بر اساس موضوع پایه امام رضا(ع) مسیر خود را ادامه دهد، اما هر سال به یک موضوع به عنوان بخش ویژه نگاه کند و طرحی جدید به این جشنواره بیفزاید.
زنده‌روح کرمانی تصریح کرد: وقتی موضوعی خاص در یک جشنواره مطرح است باید مسئولان جشنواره فضایی آزاد برای تمامی علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره فراهم کنند تا آنان بتوانند به آن موضوع بپردازند.
عضو هیئت داوران هفتمین جشنواره خانه دوست گفت: بخش‌هایی مانند زائران پیاده رضوی به محورهای جشنواره در ادوار اخیر افزوده شده است، اما موضوع اصلی جشنواره باید زیارت و مراسم‌ معنوی باشد که در داخل حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.
زنده‌روح کرمانی با تأکید بر اینکه تفاوتی بین عکس‌های موبایلی و دوربین حرفه‌ای قائل نیست، ابراز کرد: میزان عکس‌های موبایلی نسبت به عکس‌ با دوربین در حال افزایش است، در حالی که عکاسی با گوشی همراه امکانات عکاسی با دوربین حرفه‌ای را ندارد.
وی گفت: یک عکاس خلاق و تولیدکننده تصویر است، از این رو هیچ‌گاه نباید خلاقیت خود را کنار بگذارد. همچنین عکاسان نباید برای جشنواره بلکه برای فکر خودشان و بدون توجه به تیم داوری عکاسی کنند. بدین ترتیب یک جشنواره به موفقیت خواهد رسید.
این هنرمند خاطرنشان کرد: برگزیده شدن در یک جشنواره اهمیت ندارد، مهم حضور عکاسان در آن و سنجیده شدن آثارشان در کنار آثار سایر عکاسان کشور است تا سطح هنرشان ارزیابی شود.
گفتنی است در این نشست تخصصی دو ساعته آثار برگزیده دوره‌های پنجم و ششم جشنواره عکس خانه دوست به نمایش در آمد و ویژگی‌ آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت. 

اولین جشنواره

دومین جشنواره

سومین جشنواره

چهارمین جشنواره

پنجمین جشنواره

ششمین جشنواره
 کتب در شش دوره جشنواره خانه دوست 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جشنواره سراسری عکس خانه دوست است.