ساسان مؤیدی: توجه به «قصه‌گویی در عکاسی» زمینه‌ساز موفقیت عکاسان کشور می‌شود

تاريخ : ۱۳۹۸/۱۰/۲
یک عکاس شناخته‌ شده کشوری گفت: توجه به «قصه‌گویی و روایت‌گری در عکاسی» زمینه‌ساز موفقیت عکاسان کشور می‌شود.

ساسان مؤیدی در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس خود در حوزه دفاع مقدس که بعدازظهر روز گذشته در نگارخانه رضوان برگزار شد، در گفت‌وگو با روابط عمومی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی ابراز کرد: امروزه با گسترش دنیای دیجیتال، عکاسی همه‌گیر شده است و هر روز، میلیون‌ها فریم عکس در دنیا تولید و در فضای مجازی منتشر می‌شود که تعداد قابل توجهی عکس خوب در این آثار به چشم می‌خورد.
وی ادامه داد: از آغاز فعالیت خود در عکاسی به دنبال مجموعه عکس بودم، اما گاه یک عکس خوب می‌تواند حرف یک مجموعه عکس را بیان کند.
این عکاس برجسته حوزه مستند کشور به علاقه خود نسبت به هنر عکاسی اشاره کرد و افزود: طی مدت بیش از 40 سال فعالیت در رشته عکاسی، لحظات تلخ و شیرین بسیاری را تجربه کرده‌ام.
مؤیدی با تأکید بر اینکه حوزه جنگ، بخشی از فعالیت‌های عکاسی او را در برمی‌گیرد، گفت: عکاسان بی‌نظیری در حوزه جنگ در کشور داریم که در سطح جهانی مطرح هستند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر از دریچه دیگری فعالیت عکاسی خود را در حوزه جنگ ادامه می‌دهم. به ‌طور مثال در حال کار بر روی زندگی پسر کردی هستم که پس از اتمام جنگ در سال 1380 بر روی مین رفته و جانباز شده است.
این عکاس با تجربه کشور تصریح کرد: عکس‌های دوران دفاع مقدس بخشی از تاریخ ثبت‌ شده کشور محسوب می‌شوند که می‌توان در آن‌ها تصویرهایی مانند شرایط تهران در دوران جنگ رژیم بعث عراق علیه ایران و زندگی مردم در پناهگاه‌ها را دید.
وی به برخی فعالیت‌های انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: نشر این انجمن چند سالی است که در کنار چاپ کتاب‌های عمومی مانند خرمشهر و کرمانشاه، مجموعه عکس‌های شخصی عکاسان جنگ را چاپ می‌کند. کتاب من نیز هفتمین جلد این مجموعه است.
این عکاس تهرانی با تأکید بر برپایی نمایشگاه آثار منتخب خود در حوزه دفاع مقدس در نگارخانه رضوان مشهد و شهرهای تهران و قزوین افزود: قرار است این نمایشگاه در شهرهای دیگر کشور مانند اصفهان و دزفول نیز دایر شود.

 

«خانه دوست»، جشنواره‌ای اثرگذار
مؤیدی با بیان اینکه سطح عکاسی کشور بسیار بالا رفته و استادان خوبی در این رشته در ایران فعالیت می‌کنند، گفت: عکاسان جوان بسیاری در کشور مجموعه‌های ارزشمندی خلق کرده‌اند که نیاز به حمایت دارند تا رشد بیشتری کنند.
این عکاس شناخته‌ شده با تأکید بر ضرورت توجه عکاسان به اخلاق در هنر عکاسی بیان کرد: عکاسان باید به حریم خصوصی مردم احترام بگذارند و نباید برای مطرح شدن خود رعایت برخی ملاحظات و اصول اخلاقی را فراموش کنند.
وی با اشاره به جایگاه خوب عکاسان مشهدی ادامه داد: جشنواره سراسری عکس«خانه دوست»، از جشنواره‌های قابل تقدیر کشور است که نقش پررنگی در ارتقای هنر عکاسی مشهد و رشد عکاسان جوان این شهر مقدس داشته است.
مؤیدی با بیان اینکه زیارت دغدغه درونی ما مسلمانان است، گفت: عکاسی در حوزه زیارت نیز طی سال‌های اخیر در کشور رشد کرده است.
وی به تجربه عکاسی خود در مشهد اشاره و ابراز کرد: باید دریچه نگاه عکاسی خود را به درون مردم ببریم. به طور مثال اربعین امسال بر روی چهره زائران و مجاورانی که به حرم مطهر امام رضا(ع) متوسل شده بودند، کار کردم. چنین موضوعاتی جای کار بسیار دارد.
این عکاس تهرانی با بیان اینکه خیابان‌های اطراف بارگاه ملکوتی رضوی به‌ دلیل ساخت و سازها در ادوار مختلف تغییرات بسیاری کرده است، افزود: عکاسی از محله‌های قدیمی شهرها می‌تواند به حفظ تاریخ آن‌ها کمک کند که باید مورد توجه عکاسان قرار گیرد. این موضوع را در کارگاه‌های خود در تهران با عکاسان جوان دنبال کردم و خروجی بسیار خوبی نیز داشت.
وی به برگزاری کارگاه تخصصی عکاسی با موضوع «داستان‌گویی در مجموعه عکس مستند» طی سه روز نخست دی ماه سال جاری در مکتب هنر رضوان مشهد اشاره کرد و گفت: در این کارگاه عملی و تئوری قرار است تجربیات خود را به هنرجویان حاضر منتقل کنم و اعتماد به نفس آنان را افزایش دهم. 

اولین جشنواره

دومین جشنواره

سومین جشنواره

چهارمین جشنواره

پنجمین جشنواره

ششمین جشنواره
 کتب در شش دوره جشنواره خانه دوست 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به جشنواره سراسری عکس خانه دوست است.